Pizza na śniadanie jest zdrowsza niż płatki z mlekiem

Średni kawałek pizzy oraz miska płatków kukurydzianych z mlekiem mają mniej więcej tyle samo kalorii, ale na śniadanie dużo zdrowiej jest zjeść tłuste ciasto z dodatkami niż chrupiące cornflakesy – twierdzą dietetycy. Dlaczego?
Jeśli więc masz wątpliwości, co wybrać na śniadanie – dojeść wczorajszą pizzę czy przygotować płatki – postaw na włoską potrawę. Jak dowodzi Chelsey Amer, uznana amerykańska dietetyczka, taki wybór jest znacznie korzystniejszy dla zdrowia i samopoczucia.
Jak to uzasadnia? Wiadomo, że płatki kukurydziane, które są ulubionym śniadaniem milionów ludzi na świecie, nie należą do najzdrowszych dań. Nie dosyć, że są kaloryczne i większość z rodzajów zawiera znikomą ilość witamin i minerałów, to dodatkowo składają się głównie z prostych węglowodanów. A to one właśnie powodują skok cukru we krwi, a po niedługim czasie gwałtowny spadek, co z kolei wiąże się z poczuciem opadania z sił i głodu.
Takich wahań poziomu cukru nie przysparza tłusta pizza. Przy tej samej ilości kalorii wystarcza organizmowi na dłużej, nie prowadzi do spadku formy po kilku godzinach od śniadania, a do tego zawiera mniej cukru, który zdaniem dietetyków jest gorszy niż sól i tłuszcz razem wzięte. Dodatkowo, jak pisze na swojej stronie Chelsey Amer, pizza jest całkiem nieźle zbilansowana pod względem wartości odżywczych. Zawiera zarówno węglowodany, jak i białko i tłuszcze, których brakuje w misce płatków. Zwłaszcza jeśli zalewamy je pasteryzowanym i rozwodnionym mlekiem ze sklepu.
Jeśli więc masz do wyboru obie oferty, wybierz pizzę. Należy przy tym pamiętać, że i ona nie znajduje się w grupie najzdrowszych produktów, dlatego można pozwolić sobie na nią jedynie od czasu do czasu. Zwróć przy tym uwagę na jakość dodatków i przypraw.
Natomiast jeśli nie możesz odmówić sobie codziennego rytuału zalewania płatków mlekiem, wybieraj pełnoziarniste cornfleksy bogate w błonnik. Zapobiegnie to gwałtownemu spadkowi poziomu cukru. Dodaj też orzechy i nasiona, które dostarczą organizmowi odpowiednią dawkę białka i tłuszczów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *